KŪNO IR JUDESIO TERAPIJA

Būtina išankstinė registracija telefonu, el. paštu arba internetu.

KONSULTACIJOS TRUKMĖ – 50 min.

KONSULTACIJŲ KAINOS: konsultacija – 40 Eur

KONSULTACIJŲ KALBOS: lietuvių, rusų ir anglų.

 

Rita Karklytė
kūno ir judesio terapeutė

Plačiau >>

+370 676 46869
 rita@depresijosiveikimas.lt

KAS YRA KŪNO IR JUDESIO TERAPIJA?

Kuo jums gali būti naudinga kūno ir judesio terapija?

  • Psichosomatika. Pavyzdžiui, jus netikėtai užplūsta arba nuolat kankina įvairūs nemalonūs, sunkūs fiziniai simptomai – bet kurios kūno vietos skausmas, įtampos, svaigimai, pykinimai ir pan., tačiau medicininiai tyrimai nerodo fizinių nukrypimų, anot gydytojų, jūs „sveika (-s)“.
  • Depresijos prevencija. Kiekvieno žmogaus kūnas turi daug vidinių išteklių, galinčių apsaugoti ar palengvinti depresyvias būsenas. Kūno ir judesio terapija padeda juos pažinti bei reikiamu metu pasitelkti.
  • Depresijos bei nerimo sušvelninimas. Sustingusį, be energijos esantį kūną galima išjudinti. O apimti nerimo, nerasdami sau vietos, turime nemažai natūralių, nemedikamentinių fizinių kūno galimybių nurimti.
  • Traumos. Kūno (audinių, ląstelių) atmintis siekia daug toliau negu sąmoninga žmogaus atmintis. Kūnas gali ne tik padėti prisiminti skaudžius įvykius, kurių pėdsakai jaučiami iki šiol, bet ir padėti juos integruoti į kasdienį gyvenimą. Fizinės ar emocinės žaizdos fakto, deja, panaikinti neįmanoma. Tačiau pasitelkus kūno resursus galima švelniai ir saugiai pradėti gijimo procesą.
  • Blogas ryšys su savo kūnu. Nemažai žmonių ne tik nepažįsta savo kūno, bet ir atvirai jo nekenčia: nepatinka išvaizda, svoris, formos, judėjimas, fizinės permainos ir kūno reakcijos. Kūno terapija gali būti itin naudinga ne tik kūno pažinimui, bet ir gero ryšio su juo užmezgimui. O geras ryšys su savo kūnu reiškia pagerėjusią kasdienio gyvenimo kokybę.

Kaip vyksta individuali konsultacija?

Susitikimas gali įgauti įvairias formas –  pokalbio, darbo su kūnu, judėjimo. Klausydamas istorijos fragmentų bei faktų, KJ terapeutas kviečia klientą išgyvenimus stebėti pasitelkiant kūno pojūčius. Tai padeda geriau suvokti iškylančius turinius ir net, atrodytų, akivaizdiems dalykams gali suteikti naujų prasmių.

Dalis konsultacijų gali būti skirta ir darbui su kūnu (angl. bodywork). Tokiu atveju KJ terapeutas, liesdamas ar švelniai judindamas klientą, kviečia jį sutelkti dėmesį į konkrečią kūno vietą ar kūno sistemą. Tai vyksta saugiai, švelniai, nereikia nusirengti; liečiama tik paaiškinus, kodėl ir kuo tai gali būti naudinga klientui, bei jam sutikus. Iš dalies darbas su kūnu primena kineziterapiją su stipriu dėmesiu tuo pat metu vykstantiems psichologiniams procesams. Konsultacija trunka 50 minučių, ji baigiama trumpu aptarimu, būtinu norint suvokti pasąmoningus dalykus, integruoti įžvalgas.

Kiek reikia konsultacijų, norint patirti pokytį?

Susitikimų skaičius priklauso nuo konkrečios problemos, kuri apsunkina klientui gyvenimą. Kai kuriems fiziniams, emociniams, psichiniams dalykams suprasti ir simptomams palengvinti pakanka kelių konsultacijų, tačiau kuo problema sudėtingesnė, kuo ilgesnė jos istorija, tuo integracijos ir gijimo procesas gali būti ilgesnis.

Kūno ir judesio terapijoje, kaip ir kituose terapiniuose santykiuose, emocinėms žaizdoms gyti bei judėti sveikatos link padeda patikimas ir saugus ryšys tarp kliento ir terapeuto. O jam užsimegzti reikia laiko. Todėl nors naudingos ir pavienės konkrečius klausimus nagrinėjančios konsultacijos, rekomenduojama su KJ terapeutu susitikti bent 5-10 kartų, vieną kartą į savaitę.

Klientui iškėlus vieną  klausimą ir pajudėjus jo sprendimo link, gali iškilti ir kiti daugelį metų ignoruoti fiziniai bei emociniai sunkumai. Jeigu klientas motyvuotas su jais susitikti, sutariama dėl ilgalaikės – metus ar kelis – trunkančios terapijos. Šio proceso pradžioje surenkama informacija, sutariama dėl terapijos tikslų, aptariamos bendro darbo taisyklės, pasirašomas kontraktas.

Psichosomatiniai simptomai

Psichosomatikos spektras yra itin platus – nuo chroniškų skausmų iki džiaugsmingų kūno reakcijų. Tačiau kalbant apie psichosomatinius simptomus, paprastai omenyje turimi neaiškios kilmės skausmingi pojūčiai. Žmonės dažnai atsiduria akligatvyje: fizinis skausmas akivaizdus, tačiau medicininiai tyrimai nerodo jokių nukrypimų, vaistai gali nuslopinti simptomą, tačiau jo negydo, nes simptomo priežastis neaiški, pats skausmas ar įtampa gali įgauti visokius pavidalus ir balansuoja tarp psichinės bei fizinės tikrovės.

Ką tokiu atveju daryti? Kūno ir judesio terapija (toliau KJT) siūlo gilintis į savo kūną, aiškintis jo poreikius ir stengtis juos atliepti. Žmogaus kūnas evoliucionavo milijonus metų, jis turi daugybę išgyvenimo, prisitaikymo mechanizmų. O trikdančios psichosomatinės žinutės gali būti vienintelis kūnui prieinamas būdas atkreipti žmogaus dėmesį į svarbius dalykus. Kai suprantama kūno siunčiama žinutė ir atliepiami teisėti kūno poreikiai, kūnui nebereikia žmogaus „kankinti“, nemalonūs psichosomatiniai simptomai mąžta ar net visai dingsta.

Kuo remiasi kūno ir judesio terapija?

KJT bei jos teorinis pagrindas somatinė psichologija (lot. soma – kūnas) remiasi holistiniu požiūriu į psichinę bei fizinę sveikatą, šiuolaikiniais mokslo tyrimais bei žiniomis apie žmogaus psichiką ir fiziologiją. Taip pat KJT praktikai palieka pagarbios erdvės tiems gijimo ir transformacijos procesams, kurie vyksta, tačiau moksliškai kol kas nėra iki galo pažinti.

KJT ir somatinės psichologijos praktikai atsispiria nuo žinojimo, kad kiekviename mūsų egzistuoja vidinė kūno išmintis, mus kreipianti sveikatos link. Pagrindinė užduotis – išmokti girdėti šią išmintį ir remtis ja kasdienybėje. Tai, ką jaučiame ir mąstome, bei tai, kaip jaučiamės savo kūne, yra tampriai susiję. Psichika įtakoja kūną, ir atvirkščiai fizinė savijauta veikia mintis ir jausmus. KJT suteikia daug įvairių įrankių, leidžiančių tyrinėti ir pažinti šią sudėtingą proto ir kūno vienovę.

Apie kūno ir judesio terapeutę Ritą Karklytę

Rita somatinės terapijos ir edukacijos mokėsi 2011–2013 Integruoto darbo su kūnu ir judesio terapijos institute (Integrative Bodywork and Movement Therapy Institute, vad. L. Hartley), turi šio instituto diplomą (2017). Rita gali padėti pažinti įvairias kūno sistemas bei rasti vidinių kūno resursų, suprasti ryšį tarp kankinančių kūno pojūčių ir kliento asmeninės istorijos bei gyvenimo aktualijų, švelniai ir saugiai prisiliesti prie skaudžių įvykių, palengvinti depresijos ir nerimo simptomus bei judėti fizinės ir psichinės sveikatos link.

info@depresijosiveikimas.lt

+370 682 51402

Privatumo politika
Ⓒ 2019 Depresijos įveikimo centras