DEPRESIJOS GIDAS
Visuomeninis paramos mamai po gimdymo projektas „Mama mums rūpi”

PAGRINDINĖ PROJEKTO „MAMA MUMS RŪPI“ VIZIJA

Suburti ir kurti palaikančią visuomenę, kurioje skatinama ne bijoti emocinių problemų, bet jas spręsti tinkamais būdais.

Ši iniciatyva gimė iš poreikio paskatinti besilaukiančią, ar neseniai pagimdžiusią moterį supančius artimus žmones – vyrą, mamą, sesę, anytą, draugus – jai padėti, palaikyti, pavaduoti buityje, ar tiesiog nuoširdžiai paklausti „Kaip tu jautiesi?“.

Tam, kad moteris neliktų viena ir psichologiškai nepalūžtų, ypač tais momentais, kada jai tampa sunku, svarbu kurti aplinką, kurioje jai būtų saugu. Kartais pakanka, kad elementarios paslaugos tiekėjas (pvz. kūdikio masažistė, paskaitų lektorė, žindymo konsultantė) būtų atidus ką tik pagimdžiusiai moteriai, paklaustų jos „O kaip gi tu?“. Parodę rūpestį tampame atsakinga, glaudžia bendruomene, kurioje mama nėra viena. Tokiu būdu padrąsiname kreiptis pagalbos ir rodome pasitikėjimą bei demonstruojame supratimą ir pagarbą mamoms bei jų sprendimams apskritai. To dar tikrai trūksta Lietuvos visuomenėje.

PROJEKTO TIKSLAS

Projekto „Mama mums rūpi“ tikslas – kad tiek pati moteris, tiek jos artimieji žinotų ir suprastų, jog tokia liga, kaip pogimdyvinė depresija egzistuoja ir kiek įmanoma pasistengtų moteriai padėti: ją išklausytų, perimtų sunkiuosius buities darbus, padėtų prižiūrėti naujagimį, nekritikuotų ir neprikaišiotų trūkumų bei nesėkmių.

Būsimos mamos ar neseniai pagimdžiusios moters patogumui sukurta interneto svetainė bei FB puslapis, kur talpinama visa informacija apie pogimdyvinę depresiją bei kovą su ja. Čia galite rasti:

  • Pogimdyvinės depresijos požymius, galimą prevenciją bei pagalbą;
  • Specialistų sukurtą „Depresijos Klausimyną“, su kuriuo galite įsivertinti savijautą;
  • Nemokamos emocinės paramos bei specialistų kontaktus;
  • Kitų mamų bei tėčių palaikymo laiškus ir mamystės/tėvystės istorijas;
  • Specialius patarimus, palaikymo žingsnius moters partneriui bei artimiausiems žmonėms;
  • Tikslingų paslaugų, kurios gali palengvinti šeimos ir moters buitį pirmaisiais kūdikio gyvenimo metais, pristatymus.

PROJEKTO AUTORIAI

Dirbant su naujagimių susilaukusiomis šeimomis kilo noras pasidalinti sukauptomis žiniomis, kurios, žiūrint iš savo patirties ir laiko perspektyvos, dėliojasi gerokai paprasčiau ir aiškiau. 

Tačiau pajutau, kad mano turimų žinių nevisada užtenka. Taip kilo mintis surinkti įvairių specialistų kontaktus ir patalpinti juos vienoje vietoje jaunų šeimų patogumui, nes su verkiančiu kūdikiu ant rankų nevisada yra laiko ieškoti pagalbos, galbūt net sunku suformuluoti ko tiksliai reikėtų, ypač jeigu tai pirmas kartas ir šalia nėra kas galėtų patarti.

Tačiau viską nulėmė susitikimas su Nida. Jos paskatinta pažiūrėjau į visa tai plačiau, giliau ir užsidegiau palaikymo projektu mamoms. Apie problematikos aktualumą ir poreikį patvirtino ir dauguma prisidėti pakviestų partnerių.

– Projekto autorė, Asta Petraitienė –

Paslaugų pasiūla nėščiosioms ir tėvams Lietuvoje tikrai plati. Jau ilgiau nei 10 metų rengdama informacinį leidinį nėščiosioms, stebiu vis didėjančias specialistų gretas. Tai leidžia tinkamai pasiruošti gimdymui bei naujagimio priežiūrai. Tačiau kartais turimos informacijos nepakanka lengvai išgyventi jautrų ir emociškai sudėtingą periodą – pirmąsias savaites po gimdymo. Supratinga aplinka, į kurią sugrįžtama po gimdymo, yra labai svarbi. Tai leidžia moteriai saugiai jaustis ir priimti besikeičiančias emocijas bei pirmuosius motinystės iššūkius.

Džiaugiuosi, kad „Mama mums rūpi“ projekte kviečiame miesto bendruomenę drauge kurti palaikančią ir atidžią mamai aplinką. Svarbu žinoti, kad hormonų persitvarkymas ir vaikelio priežiūros iššūkiai dažnai sukelia tikras emocijų audras ir moteriai gali būti reikalinga parama, palaikymas, o kartais – specialistų pagalba. Visiems palanku dar kartą prisiminti, kad šypsena ir paprasčiausias klausimas „O kaip gi tu?“gali išties daug!

– Projekto koordinatorė, Nida Vildžiūnaitė –

„Visada gera matyti iniciatyvas, kylančias „iš apačios“, iš tikro gyvo poreikio, o ne nuleistas „iš viršaus“ ir privalomas. Kaip visuomenė, esame labiau įpratę laukti, kad kas nors ateitų ir pasirūpintų ar ką nors duotų. Mane įkvepia šios jautrios ir neabejingos šalia esančių skausmui moterys. Jos pasiryžo savo jėgomis burti paramos tinklą, kuriuo atlieptų didžiulį pogimdymine depresija sergančių moterų informacijos ir paramos stygių. Džiaugiamės galėdami prisijungti“.

– Projekto informacinis partneris, Aušra Mockuvienė, Depresijos gydymo centras –

Projekto „Mama mums rūpi“ organizatorės džiaugiasi, kad prie šios nuostabios iniciatyvos prisijungė ir vis tebesijungia įvairiausi partneriai: Depresijos gydymo centras, Lietuvos dulų asociacija, Lietuvos laktacijos ir žindymo konsultančių asociacija, „Pradžių pradžia“ (mamos konsultantės), kalanetikos studija „ADITI“, „Vilkės namai“ (užsiėmimai mamoms su kūdikiais), 100zuikiu.lt, nešioklės.lt, grožio konsultantės, masažistės, „Smart Food Living“ su Vilma Širvis ir daugelis kitų. Prie projekto jungiasi ir paprasti žmonės – tėčiai bei mamos, nebijantys pasidalyti savo istorijomis, patirtimis bei gyvenimiškais patarimais. 

Kiekvienas jų, susipažinęs su pogimdyvinėmis emocijomis, stengsis, kad jų aplinkoje atsidūrusiai mamai būtų rodomas dėmesys, o esant problemai – parama ieškant pagalbos. 

                                  

Daugiau apie projektą: http://www.mamamumsrupi.lt/

info@depresijosiveikimas.lt

+370 682 51402

Privatumo politika
Ⓒ 2019 Depresijos įveikimo centras