DEPRESIJOS GIDAS
Depresija ir savižudybė

1. Mintys apie savižudybę.

Dažniausiai išgirsite ne tokias tiesiogines mintis, pvz. „Man nerūpi gyvensiu aš ar mirsiu“ arba labiau tiesiogines „Kartais jaučiuosi taip, kad norisi nušokti nuo stogo“. Ir nors tai gali Jus stipriai išgąsdinti ir labai norėsis numoti ranka ir pasakyti „Baik tas nesąmones“, tai ženklas, kurį reikia priimti labai rimtai. Tai ženklas, kad gydymas ir pagalba jūsų artimajam reikalingi skubiai.

2. Atkreipkite dėmesį į kalbėjimą apie mirtį.

Kai kas nors jaučiasi taip blogai, kad nebenori toliau gyventi, jis gali pradėti dažniau kalbėti apie mirtį. Pvz., žmogus gali pradėti kalbėti apie tai, ar egzistuoja pomirtinis gyvenimas, klausti, kaip Jūs norėtumėte būti palaidotas ir pan. Taip pat gali pasakyti, „Norėčiau būti miręs“ arba „Norėčiau niekada nebeatsikelti“.

3. Klausykitės ypatingai neigiamų sakinių.

Žmogus galvojantis apie savižudybę išgyvena didelę neviltį, bejėgiškumą ir beprasmybę. Galite pastebėti, kad artimasis nemano, kad kas nors pasikeis į gera ir dažnai apie tai kalba. Galite išgirsti „Gyvenimas man per sunkus“, „Nėra jokios išeities“, „Aš esu visiems našta“, „Tau nederėtų su manimi vargti“.

4. Skolų atidavimas ir nebaigtų darbų pabaigimas.

Tai ypatingai ryškus ženklas, kad žmogus gali planuoti savižudybę. Jūsų artimasis gali dirbti viršvalandžius, kad atiduotų skolas, gali staiga pradėti tvarkyti testamentą, grąžinti skolintus arba dovanoti kitiems vertingus daiktus.

5. Atidžiai klausykitės, jei kas nors kalba apie konkretų savižudybės planą.

Pvz., žmogus užsimena kada, kokiu būdu norėtų nusižudyti, galite aptikti ką nors panašaus į atsisveikinimo raštelį. Tai pačios aukščiausios rizikos ženklas. Tokiu atveju skubiai reikia kreiptis į pagalbos tarnybas, nes žmogaus gyvybei gali grėsti pavojus.

Kaip elgtis, jei pastebite šiuos ženklus ir suprantate, kad artimasis galvoja apie savižudybę arba ketina nusižudyti?

  • Tokiu atveju būtina imtis veiksmų. Mintys apie savižudybę yra didelio pavojaus ženklas, tad svarbu reaguoti atitinkamai.
  • Nepalikite tokio žmogaus vieno. Jei žmogus pabando sau pakenkti, skambinkite 112 arba į pagalbos tarnybas Jūsų mieste. Taip pat skubiai informuokite šeimos narius ar draugus, kurie gali juo pasirūpinti.
  • Jei pats nesate šalia, galite sakyti, kad apie savižudybę galvojantis žmogus paskambintų į „Jaunimo liniją“. Svarbu, kad taip stipriai kenčiantis žmogus kuo skubiau sulauktų tinkamos psichologinės pagalbos. Taip pat šiuo atveju gali tekti nusižudyti ketinantį žmogų laikinai paguldyti į ligoninę.
  • Likite su žmogumi, kol atvyks pagalba.
  • Pašalinkite bet kokias priemones, su kuriomis žmogus potencialiai galėtų susižaloti (ginklus, peilius, vaistus ir kt.).
  • Klausykitės, tačiau nevertinkite, nesmerkite, negrasinkite ir nešaukite.

Išsamiau apie pagalbą ketinančiam nusižudyti: Apie savižudybes.

info@depresijosiveikimas.lt

+370 682 51402

Privatumo politika
Ⓒ 2019 Depresijos įveikimo centras